საქართველოს ბიზნესომბუდსმენი ირაკლი ლექვინაძე და დისტრიბუტორთა ბიზნეს ასოციაციის (GDBA) პრეზიდენტი ივა ჭყონია ასოციაციის წევრი კომპანიების წარმომადგენლებს შეხვდნენ. შეხვედრაზე კერძო სექტორის წარმომადგენლებმა ბიზნესომბუდსმენს მათთვის პრობლემური საკითხების შესახებ მიაწოდეს ინფორმაცია.
მეწარმეებმა მთავრობის მიერ დაგეგმილ იმ რეგულაციებზე ისაუბრეს, რომლებიც სამეწარმეო საქმიანობის განხორციელების პროცესში მათ შეფერხებებს უქმნის. მათ შორის, „პლასტიკისა და ბიოდეგრადირებადი პარკების რეგულირების წესის დამტკიცების შესახებ“, რაც გულისხმობს 2018 წლის 1 ოქტომბრიდან 15 მიკრონზე ნაკლები სისქის პლასტიკის პარკების წარმოების, იმპორტისა და რეალიზაციის, ხოლო 2019 წლის 1 აპრილიდან სრულად ნებისმიერი სისქის პლასტიკის პარკების წარმოების, იმპორტისა და რეალიზაციის აკრძალვას. ასევე, განიხილეს არა ალკოჰოლური სასმელების სავალდებულო ელექტრონული მარკირების საკითხი, საქართველოს ნარჩენების მართვის კოდექსი და საქართველოს კანონმდებლობაში დაგეგმილი ცვლილებები ხორბლის და ხორბლის ფქვილის ავტოსატრანსპორტო საშუალებებით იმპორტის შესაძლო შეზღუდვის შესახებ.
„შეხვედრაზე ვისაუბრეთ იმ ახალი რეგულაციების შესახებ, რომლებმაც შესაძლოა ბიზნესს საქმიანობის განხორციელების პროცესში შეფერხებები შეუქმნას. მთავრობის მიერ დაგეგმილ რიგ რეგულაციებზე კერძო სექტორს შენიშვნები აქვს. მათ შორისაა, პლასტიკის პარკების წარმოების, იმპორტისა და რეალიზაციის შეზღუდვისა და შემდგომში სრულად აკრძალვის ამოქმედების ვადები. დღევანდელი მოცემულობით, მთავრობამ დადგენილება მიიღო 14სექტემბერს და სანქციები კი 1ოქტომბრიდან შედის ძალაში. ჩვენც ვეთანხმებით, რომ ორი კვირის ვადა არ არის საკმარისი სადისტრიბუციო კომპანიების მიერ უკვე ქსელში გაშვებული პროდუქციის ამოყიდვისათვის, ხოლო ქსელიდან პროდუქტის ამოღება მნიშვნელოვანი მატერიალური ზიანის მომტანი შეიძლება აღმოჩნდეს კომპანიებისთვის. აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით ბიზნესომბუდსმენის ოფისი მოამზადებს რეკომენდაციას და მიმართავს შესაბამისს უწყებებს.“ - განაცხადა ირაკლი ლექვინაძემ.

Business Ombudsman of Georgia Irakli Lekvinadze and Iva Chkonia, President of Georgian Distributors Business Association (GDBA) have met with representatives of GDBA member companies. At the meeting, the private sector representatives named the current problematic issues in the sector.
The entrepreneurs talked about the Government-planned regulations that hamper their entrepreneurial activities, including regulations on Approval Rules for Plastic and Bio Degradable Bags. Under the mentioned regulations, starting October 1, 2018, production, imports and sales of plastic bags with less that 15 micron thickness will be banned, while starting April 1, 2019 production, sales and imports of all sorts of plastic bags will be banned.
The Parties also discussed regulations for mandatory electronic marking of soft drinks, wastes management code and amendments to Georgian legislation on planned restriction on land transportation of grain and wheat.
„At the meeting the partiers discussed the regulations that may hamper implementation of business activities. The private sector expressed remarks regarding the Government-planned regulations, including timeframes for restriction and full prohibition of production, sales and imports of plastic bags. The Government passed the resolution on September 14 and the sanctions will be enforced starting October 1. We agree that two weeks do not suffice that the distribution companies finish the sales of products in the distribution network, while recalling products from network will bring essential losses to the companies. Regarding this issue the Business Ombudsman’s office will prepare recommendations and submit them to the due instances”, Georgian Business Ombudsman Irakli Lekvinadze said.