საქართველოს ბიზნესომბუდსმენმა ირაკლი ლექვინაძემ კონფერენციაში “არბიტრაჟის დღეები 2018”-ში მიიღო მონაწილეობა და დელეგატებს სიტყვით მიმართა.
“ბოლო პერიოდში შემცირებულია საქმეების განხილვის დრო, მაგრამ გამოწვევად რჩება ბიზნეს დავების სპეციფიკაში სასამართლოს სპეციალიზაცია“ - განაცხადა ბიზნესომბუდსმენმა.
ირაკლი ლექვინაძის თქმით, მთავარი შენიშვნა, რომელიც დღეს კერძო სექტორს აქვს არის სასამართლოს სპეციალიზაციასთან და სასამართლო დავებთან დაკავშირებული პრობლემები.
“ბიზნესი საუბრობს სასამართლოში ხარვეზებზე, არბიტრაჟის დაფუძნება კი ამ პრობლემის გადაჭრის საუკეთესო გზაა. ბიზნესის შენიშვნები ეხება საქმეების განხილვის გაჭიანურებას და სიღრმისეულ შესწავლას რიგი საკითხებისას, რომელიც ბიზნეს დავების სპეციფიკას უკავშირდება. ამიტომ ნებისმიერი გადაწყვეტილება და ახალი რეფორმა, რომელიც იქნება დაკავშირებული კომპეტენციების ზრდასთან, ახალი საარბიტრაჟო პლატფორმების შექმნასთან - ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი. ამით ბიზნეს ეძლევა კიდევ ერთი სივრცე, სადაც შეძლებს საკუთარი ინტერესების დაცვას. მისასალმებელია, რომ დღეს საკმაოდ მნიშვნელოვანი დელეგაციაა ევროკავშირიდან. ისინი საკუთარ გამოცდილებაზე მოყვებიან და გაფორმდება მემორანდუმი ვენის არბიტრაჟთან. ასევე, ძალინ მნიშვნელოვანი სიახლეა მემორანდუმი პარიზის საარბიტრაჟო სასამრთლოსთან, რომელიც დეკემბერში გაფორმდება. ეს არის ერთერთი მართლაც ძალიან ავტორიტეტული პლატფორმა მთელს მსოფლიოში და მნიშვნელოვანია, რომ მისი წარმომადგენლობა იქნება საქართველოში. აღნიშნული პლატფორმების გამოყენებით საქართველოს აქვს შესაძლებლობა რეგიონში იქცეს ბიზნესისთვის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან დავების განმხილველ ცენტრად.” - ამბობს ირაკლი ლექვინაძე.
თბილისის არბიტრაჟის დღეები საერთაშორისო არბიტრაჟის ყველაზე დიდი ყოველწლიური ფორუმია ჩვენს რეგიონში, რომელიც ინფორმაციის გაცვლას და მონაწილე ქვეყნებს შორის პარტნიორობას ისახავს მიზნად.
კონფერენციის მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს საქართველოს იუსტიციის მინისტრმათეა წულუკიანმა, ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში კარლ ჰარცელმა და საქართველოს სავაჭრო და სამრეწველო პალატის პრეზიდენტმა ნინო ჩიქოვანმა.
„არბიტრაჟის დღეები 2018“-ის ფარგლებში, საქართველოს საერთაშორისო საარბიტრაჟო ცენტრმა (GIAC) და ვენის საერთაშორისო საარბიტრაჟო ცენტრმა (VIAC) თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმება გააფორმეს.
ღონისძიება საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატასთან არსებული საერთაშორისო საარბიტრაჟო ცენტრის ორგანიზებითა და ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით იმართება.

Business Ombudsman of Georgia Irakli Lekvinadze has taken part in Arbitration Days 2008 conference and addressed the conference delegates.
“Over the past period the time for discussing cases has decreased, but specialization of court system in business disputes remains a serious challenge”, the Business Ombudsman noted.
Main remarks that the private sector express are related to problems with the court specialization in business disputes, Lekvinadze noted.
“The business sector complains about mistakes in the court system and establishment of arbitration court is the best solution. The business complains about protracted trials and invaluable exploration of a number of issues related to peculiarities of business disputes.
Therefore, any decision and new reforms related to growth in competences, creating new arbitration platform is very important and the business sector receives additional space to protect its own interests. We welcome that important delegation is attending the conference from EU. They will share their experience and a memorandum will be signed with Vienna Arbitration. It is also a very important that in December 2018 we will sign a memorandum with Paris Arbitration Court. This is an only genuinely influential platform all over the world and it is important that it have representation in Georgia.
Thanks to the mentioned platform Georgia will become one of the important centres for discussion of business disputes”, Irakli Lekvinadze said.
Tbilisi Arbitration Days is the major annual forum in our region of international arbitration for information exchange and enhancing partnership between the participant countries.
Minister of Justice Tea Tsulukiani, EU Ambassador to Georgia Carl Harzel and Nino Chikovani, president of Georgian Chamber of Commerce and Industry addressed the conference participants.
As part of Arbitration Days 2018, Georgian International Arbitration Centre (GIAC) and Vienna International Arbitration Centre (VIAC) signed an agreement on cooperation.