საქართველოს ბიზნესომბუდსმენი ირაკლი ლექვნიაძე ტურიზმისა და მასპინძლობის რიგით მესამე კონფერენციაზე სიტყვით გამოვიდა.
პანელზე „Challenges and Opportunities in Tourism & Hospitality Industry” ბიზნესომბუდსმენმა ისაუბრა საქართველოში ბიზნეს კლიმატის შესახებ ტურიზმისა და მასპინძლობის სექტორებში.
„ჩვენ ვართ ძირითადი მედიატორი ბიზნესსა და სახელწიფო უწყებებს შორის და იქ სადაც არის გარკვეული დისკომუნიკაცია ჩვენ, ვერთვებით და მაქსიმალურად ვლობირებთ ნებისმიერ რაციონალურ ბიზნეს ინტერესს.
გამოვყოფდი მნიშვნელოვან საკითხებს რასაც ტურისტული ინდუსტრია სვამს ამ ეტაპზე, ესენია კვალიფიციური კადრების საკითხი, მშენებლობების რეგულაციები, შესყიდვები და მოსახლეობასთან კომუნიკაცია, აგრეთვე ნარჩენების მართვის მიმართულებით ნორმების დადგენა და ობიექტების სავალდებულო დაზღვევის ნაწილში გარკვეული სეზონურობის საკითხის დასმა. ვფიქრობთ, რომ კარგი მედიაციისა და ლობირების შემთხვევაში ნებისმიერი რაციონალური საკითხი რომელიც იქნება ინდუსტრიის მხრიდან დასმული აუცილებლად იქნება ასახული, რადგან ამისთვის არსებობს მზაობა ყველა სახელმწიფო უწყების მხრიდან, რომლებიც ჩვენთან შემხებლობაშია. „ - განაცხადა ირაკლი ლექვინაძემ.
ამავე პანელზე კონფერენციის მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა გიორგი ჩოგოვაძემ და საპარტნიორო ფონდის საინვესტიციო დეპარტამენტის დირექტორმა გიორგი დანელიამ. ღონისძიება საქართველოს პირველმა ვიცე-პრემიერმა, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითრების მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა გახსნა.
ტურიზმისა და მასპინძლობის კონფერენცია ბიზნეს ღონისძიებაა, სადაც მონაწილეებს აქვთ შესაძლებლობა თავიანთი კომპანიები გააცნონ ფართო სამიზნე აუდიტორიას, მოიპოვონ სასარგებლო კონტაქტები და დაამყარონ საქმიანი ურთიერთობები საქართველოს ტურიზმის ინდუსტრიის ყველა წამყვანი კომპანიის 350-ზე მეტ წარმომადგენელთან – საუკეთესო სასტუმროების, რესტორნების, ღვინის კომპანიების მმართველებთან და მფლობელებთან, პროექტის პარტნიორი კომპანიების ხელმძღვანელებთან, ბაზრის წამყვან დეველოპერებთან და ინვესტორებთან, ხელისუფლების და ადგილობრივი თვითმართველობის წარმომადგენლებთან, ტურისტულ სააგენტოებთან და მასმედიასთან.
კონფერენციის მონაწილეებს შესაძლებლობა ექნებათ გაეცნონ ქართული ტურიზმისა და მასპინძლობის ინდუსტრიაში მიმდინარე პროექტების შესახებ უახლეს ინფორმაციას, მოუსმინონ ბაზრის წამყვანი მომწოდებლების და პროფესიონალების სასარგებლო პრეზენტაციებს.
ტურიზმისა და მასპინძლობის კონფერენცია Welcome to Georgia! ტურიზმის ეროვნული დაჯილდოების პროექტის ფარგლებში ტარდება. კონფერენციაზე დაანონსდება დაჯილდოების ჟიურის ახალი შემადგენლობა და განახლებული კატეგორიები.

Business Ombudsman of Georgia Irakli Lekvinadze has delivered a speech at the Third Tourism and Hospitality Conference.
In the panel „Challenges and Opportunities in Tourism & Hospitality Industry” the Business Ombudsman talked about business climate in Georgia's tourism and hospitality sector.
«We are key mediators between business sector and governmental offices. In case of any miscommunication, we engage in the process and maximally lobby any reasonable business interest.
I would outline important issues that the tourism industry names at this stage such as staff qualifications, regulation of construction projects, purchases and communication with population, determination of wastes management norms and introduction of certain seasonal components in property mandatory insurance. We believe, in case of valuable mediation and lobbying, any reasonable issue raised by the industry will be definitely resolved, because all governmental offices show full readiness», Irakli Lekvinadze said.
In the same panel Giorgi Chogovadze, head of national tourism administration and Giorgi Danelia, director of Partnership Fund's investment department, addressed the conference participants. The event was unveiled by Minister of Economy and Sustainable Development Dimitri Kumsishvili.
Tourism and Hospitality Conference is a business event, where participants are able to introduce their companies to wide target audience, get access to useful contacts and set up business relations with more than 350 representatives of all leading companies of Georgian tourism sector – managers and owners of best hotels, restaurants, winemaking companies, heads of the project partner companies, leading developers and investors, representatives of central and local governments, travel agencies and mass media.
The conference participants will be able to get newest information about projects in Georgian tourism and hospitality industry, listen to leading suppliers of the market and attend useful presentations of professionals.
The Tourism and Hospitality conference is being held as part of Welcome to Georgia! National tourism award project. The conference will announce a new jury and renewed categories.