დღეიდან   მეწარმეებს ბიზნესომბუდსმენთან დაკავშირებაში ახალი ელექტრონული პორტალი დაეხმარება
ირაკლი ლექვინაძე: ახალი პორტალი გვაძლევს საშუალებას   გავაკეთოთ ზუსტი ანალიზი ჩვენი საქმიანობის შედეგად რა რაოდენობის ინვესტიცია და სამუშაო ადგილები შენარჩუნდა ქვეყანაში
საქართველოს ბიზნესომბუდსმენმა ირაკლი ლექვინაძემ და ბიზნესომბუდსმენის მოადგილემ ლევან კალანდაძემ  კერძო სექტორის წარმომადგენლებს  ბიზნესომბუდსმენის პორტალის   შესახებ პრეზენტაცია წარუდგინეს.
ახალი ვებ პორტალი - portal.businessombudsman.ge - მეწარმეებს მათ წინაშე მდგარი საკითხების გადაწყვეტაში დაეხმარება, რაც ინვესტიციების და სამუშაო ადგილების შენარჩუნებას შეუწყობს ხელს. პორტალის მეშვეობით მეწარმეები შეძლებენ ელექტრონული ფორმით დაუკავშირდნენ ბიზნესომბუდსმენს, მათ შორის სამეწარმეო საქმიანობის ფარგლებში უფლებების დაცვასთან დაკავშირებით. პორტალი მსოფლიო ბანკის ჯგუფის  საერთაშორისო საფინანსო კოპორაციის (IFC) საკონსულტაციო პროექტის მხარდაჭერით შეიქმნა. პროექტს შვეიცარიის ეკონომიკურ საკითხთა სახელმწიფო სამდივნო (SECO) აფინანსებს.
პორტალის პრეზენტაზიის ღონისძიებას ესწრებოდნენ IFC-ის რეგიონული მენეჯერი სამხრეთ კავკასიაში იან ვან ბილსენი, საქართველოში მოქმედი ბიზნეს ასოციაციების, სავაჭრო-სამრეწვლო პალატების, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და საკონსულტაციო კომპანიების წარმომადგენლები.
„ბიზნესომბუდსმენის პორტალი კიდევ უფრო გაუმარტივებს  მეწარმეებს მოიტანონ ჩვენამდე პრობლემა, ხოლო ჩვენ  დაგვეხმარება ვიყოთ კიდევ მეტად ეფექტურები მათთან კომუნიკაციაში. მნიშვნელოვანია, რომ ურთიერთობების ელექტრონული ფორმატის მეშვეობით შევძლებთ ვაწარმოოთ  ბიზნესომბუდსმენის აპარატის საქმიანობის ზუსტი სტატისტიკა და ჩვენი მუშაობის შედეგები გახდება მეტად გაზომვადი. ახალი პორტალი ასევე გვაძლევს საშუალებას   გავაკეთოთ ზუსტი ანალიზი ჩვენი საქმიანობის შედეგად რა რაოდენობის ინვესტიცია და სამუშაო ადგილები შენარჩუნდა ქვეყანაში. მინდა ამ შესაძლებლობისათვის მადლობა გადავუხადო IFC-ს.“- განაცხადა ირაკლი ლექვინაძემ.
"კერძო კომპანიებში ინვესტირებისა და საკონსულტაციო მომსახურებასთან ერთად, წლების მანძილზე ვმუშაობთ საქართველოს მთავრობასთან, რათა ბიზნეს რეგულაციები უფრო ეფექტიანი და ინვესტორთა ინტერესებზე მორგებული იყოს. ამ თანამშრომლობის მნიშვნელოვან შედეგს წარმოადგენს ჩვენი მხარდაჭერით შექმნილი ბიზნეს ომბუდსმენის პორტალის ამოქმედება. ვიმედოვნებთ, რომ ბევრ სხვა რეგულაციასთან ერთად, ეს პორტალი ხელს შეუწყობს საქართველოში ბიზნესის წარმოების კიდევ უფრო გაადვილებას."- განაცხადა IFC-ის რეგიონულმა მენეჯერმა სამხრეთ კავკასიაში იან ვან ბილსენმა.

New Web Portal to Help Businesses Liaise with Georgia’s Business Ombudsman
Irakli Lekvinadze: The new portal also enables to ascertain the correct volume of investments and how many job places have been maintained in the country as a result of our efforts
The Business Ombudsman of Georgia, Irakli Lekvinadze, and deputy Business Ombudsman Levan Kalandadze today introduced the Business Ombudsman's portal to private sector representatives.
The new web portal - portal.businessombudsman.ge – aims to help solve issues faced by businesses to retain investments and jobs. The portal will help businesses contact Georgia’s Business Ombudsman electronically to raise issues they face, including those related to their rights. The portal was created with the support of the World Bank Group, through an International Finance Corporation (IFC) advisory project, funded by the Swiss State Secretariat for Economic Affairs (SECO).
Jan van Bilsen, IFC’s regional manager for the South Caucasus, representatives of Georgia-based business associations, chambers of commerce and industry, nongovernmental organizations and advisory companies, all attended the portal presentation.
„The Business Ombudsman's portal will enable businessmen to explain their problems to us simply and help us communicate more efficiently with them. Thanks to this electronic format, we will be able to keep precise statistics on the performance of the business ombudsman's office and the results of our work. The new portal also enables to ascertain the correct volume of investments and how many job places have been maintained in the country as a result of our efforts. I would like to express my gratitude to IFC for this opportunity,“ Irakli Lekvinadze noted.
Jan van Bilsen, IFC Regional Manager for the South Caucasus, said: “In addition to our financing and advisory services to private sector companies, for many years we have cooperated with Georgia’s Government to make regulations more efficient and investor-friendly. An important result of our work is the launch of this innovative tool – the Business Ombudsman’s portal – which, in addition to many other regulations, will help make Georgia an even better destination for doing business.”