კონფერენცია„სათამაშო ბიზნესის გამჭვირვალობის ამაღლება და ანგარიშგებათა სრულყოფა
საქართველოს ბიზნესომბუდსმენმა ირაკლი ლექვინაძემ, ბიზნესომბუდსმენის მოადგილემ ზურაბ ძნელაშვილმა და საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ მონაწილეობა მიიღეს სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის ორგანიზებით გამართულ კონფერენციაში „სათამაშო ბიზნესის გამჭვირვალობის ამაღლება და ანგარიშგებათა სრულყოფა“.
კონფერენციაში ასევე, მონაწილეობდნენ, საქართველოს მთავრობისა და დარგში მოქმედი კომპანიის წარმომადგენლები.
კონფერენციის მონაწილეებმა განიხილეს  სათამაშო ბიზნესის სექტორში დაგეგმილი ახალი რეგულაციები. ბიზნესომბუდსმენმა კონფერენციის მონაწილეებს გააცნო  ის ინიციატივები, რომლებიც ფინანსთა სამინისტროსთან არსებულ სამუშაო ჯგუფში მომზადდა.
„კონფერენციის ფორმატში,  სათამაშო ბიზნესის ასოციაციის წევრებსა და ინდუსტრიაში მოქმედი კომპანიის წარმომადგენლებს გავაცანით სამუშაო ჯგუფში განხილული საკითხები და გავცვალეთ მოსაზრებები. სამუშაო ჯგუფში ინდუსტრიის მონაწილეების ინტერესებს ჩვენი აპარატი წარმოადგენს და ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია დეტალურად  ვიცნობდეთ ინდუსტრიის თითოეული მოთამაშის პოზიციას დაანონსებულ  რეგულაციებთან დაკავშირებით.   ძალიან მნიშნელოვანია, რომ  აღნიშნულ საკანონმდებლო ინიციატივაზე მუშაობის პროცესში  თავად დარგის მონაწილეებსაც მიეცეთ ჩართვის შესაძლებლობა.“- განაცხადა ირაკლი ლექვინაძემ.
დღესვე, ბიზნესომბუდსმენმა   კონფერენციის მონაწილეებს გააცნო ის შენიშვნები, რომლებიც აპარატმა ახალ რეგულაციებთან დაკავშირებით შესაბამის უწყებებს გაუგზავნა.
„არის რამდენიმე საკითხი, რომელზეც  გვაქვს პრინციპული პოზიციები. მათ შორის სათამაშო ბიზნესის მომხმარებელთათვის ასაკის 25 წლამდე გაზრდა.  ვფიქრობ, რომ ხელოვნურად და დასაბუთების გარეშე ამ  ბარიერის შექმნამ შესაძლოა გამოიწვიოს ზღვარს ქვემოთ დარჩენილი მომხმარებლების ჩრდილში გადაყვანა. ასევე,  მნიშვნელოვანია სათამაშო ბიზნესისათვის რეკლამირების სრულად აკრძალვის თემა, რადგან აღნიშნული ეხება, როგორც სათამაშო ბიზნესს ასევე, სარეკლამო ბაზარს და გამოიწვევს სარეკლამო კომპანიების შემოსავლების შემცირებას. ასევე, ჩვენი აზრით მნიშვნელოვანია ახალი რეგულაციების ამოქმედებამდე  გაკეთდეს რეგულირების გავლენის შეფასება (RIA), რათა უფრო ნათლად დავინახოთ ამ ცვლილებების შედეგი ეკონომიკასა და ბიზნესზე.“- განაცხადა ირაკლი ლექვინაძემ.

-min.jpeg?type=article)
Business ombudsman of Georgia Irakli Lekvinadze, Deputy business Ombudsman Zurab Dznelashvili and Gogita Todradze, executive director for Geostat, national statistics service of Georgia have taken part in the conference organized by Gambling Business Association – Transparency of Gambling Business and Improvement of Reporting.
Representatives of Government of Georgia and the field actor companies have also participated in the conference.
The conference participants discussed new regulations in the gambling business. The business ombudsman introduced the initiatives developed by the Finance Ministry workgroup.
“At tBusiness ombudsman of Georgia Irakli Lekvinadze, Deputy business Ombudsman Zurab Dznelashvili and Gogita Todradze, executive director for Geostat, national statistics service of Georgia have taken part in the conference organized by Gambling Business Association – Transparency of Gambling Business and Improvement of Reporting.he conference, we introduced issues discussed in the workgroup to members of the gambling business association and the industry companies and exchanged considerations. Our office represents interest of the industry participants in the workgroup. It is very important for us to update the industry representatives about the announced regulations. It is very important that the field actors also take part in the working process”, Irakli Lekvinadze said.
The Business Ombudsman also introduced remarks that the Ombudsman’s Office has sent to due offices in relation to regulations.
„There are several issues, where we have a position of principle, including prohibition of citizens under 25 years old to play gambling games. I think this barrier without substantiation may push the category under 25 years old into shadow sector. It is also important that a full prohibition of advertising in gambling business will refer to both gambling business and advertising sector and this regulation will reduce revenues of advertising companies. Moreover, we believe that before introduction of new regulations, regulatory impact analysis (RIA) should be carried out to outline expected effect of changes on economy and business”, Irakli Lekvinadze said.