ბიზნესომბუდსმენსა და კონკურენციის სააგენტოს შორის მემორანდუმი გაფორმდა
საქართველოს ბიზნესომბუდსმენმა ირაკლი ლექვინაძემ და კონკურენციის სააგენტოს თავმჯდომარემ ნოდარ ხადურმა თანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერეს ხელი.
მემორანდუმის მიზანია მხარეებმა, თანასწორობის პრინციპზე დაყრდნობით,  გააძლიერონ თანამშრომლობა საქართველოს ტერიტორიაზე პირის მიერ სამეწარმეო საქმიანობის განხორციელებასთან დაკავშირებული უფლებებისა და კანონიერი ინტერესების დაცვის ხელშეწყობის, კონკურენციის პოლიტიკის ეფექტიანად წარმართვისა და თავისუფალი კონკურენციის დაცვის მიზნით.
„ბიზნესომბუდსმენის ოფისს და კონკურენციის სააგენტოს აქვს ერთობლივად თანამშრომლობისა და საკითხების გადაწყვეტის   კარგი გამოცდილება. ერთ-ერთი ასეთი საკითხი იყო საბანკო გარანტიების თემა, როდესაც სახელმწიფო უწყებების მხრიდან შესყიდვების განხორციელებისას ხდებოდა  დიფერენცირება საბანკო და სადაზღვევო გარანტიებს შორის, და ჩვენი დასკვნისა და ერთობლივი  შეფასების საფუძველზე,  აღნიშნული იქნა განხილული, როგორც ერთნაირი პროდუქტი. შესაბამის სახელმწიფო უწყებებს უკვე დაეგზავნათ რეკომენდაცია, რომ არ მოახდინონ ამ ორი პროდუქტის დიფერენციაცია.  ასევე,  როდესაც ჩვენ მოგვმართავენ ფაქტებით, რომლებიც უკავშირდება არაკეთილსინდისიერ კონკურენციას ან მსგავსი ტიპის მოქმედებებს, ჩვენ ამ საკითხებს ვიხილავთ კონკურენციის სააგენტოსთან ერთად და ეს მემორანდუმიც დაგვეხმარება, რომ კიდევ უფრო გავაღრმავოთ ჩვენი თანამშრომლობა.“-განაცხადა ბიზნესომბუდსენმა.
მემორანდუმით მხარეები ადასტურებენ თანამშრომლობას საქართველოს ტერიტორიაზე კონკურენტული გარემოს გაუმჯობესებისა და ბაზარზე თავისუფალი და სამართლიანი სავაჭრო პრინციპების უზრუნველყოფის მიმართულებით. ასევე,  საჭიროების შემთხვევაში, ერთობლივად შეიმუშავებენ წინადადებებს საქართველოს კანონმდებლობაში არსებული იმ რეგულაციების შესახებ, რომელიც შესაძლოა ზღუდავდეს თავისუფალ კონკურენციას და აფერხებდეს პირის მიერ სამეწარმეო საქმიანობის განხორციელებასთან დაკავშირებული უფლებებისა და კანონიერი ინტერესების დაცვას.

Business Ombudsman of Georgia Irakli Lekvinadze and Nodar Khaduri, chairman of Competition Agency have signed a memorandum on cooperation.
Objective of the memorandum is to, based on equality principles, enhance cooperation for protection of rights and legal interests for implementing entrepreneurial activities in Georgia, efficient implementation of competition policy and protection of free competition principles.
‘The Business Ombudsman’s Office and the Competition Agency have rich experience of cooperation and jointly resolution of various issues, including the bank guarantees, as banking and insurance guarantees were differentiated in the state procurement process. Based on our conclusion and joint assessments, we appraised them as an identical product. We have already sent recommendations to the corresponding state offices not to differentiate these two products. Moreover, when they submit facts about dishonest competition or similar activities, we discuss these issues jointly with the competition agency and this memorandum will also help in deepening our cooperation”, Business Ombudsman Irakli Lekvinadze said.
Based on this memorandum, the Parties confirm to cooperate for improving competition environment in Georgia and ensure free market and fair trading principles. If necessary, the Parties will also develop offers regarding those regulations in the Georgian legislation that may be restricting free competition and hindering protection of rights and legal interests for implementing entrepreneurial activities.